V posledních týdnech mi píše neskutečné množství lidí se zájmem o Bitcoin. Jak nakoupit? Kde nakoupit? Vyplatí se to ještě? Kdy je nejlepší doba pro nákup? Jakou odhaduji cenu pro příští rok? Kde Bitcoin nejlépe uložit atd. Proto jsem se rozhodl sepsat krátký článek, ve kterém se pokusím zodpovědět nejčastější dotazy.
Na začátku bych rád napsal, že nechci nikomu dávat žádné finanční rady. Nikomu neřeknu, že teď je ta správná doba na nákup nebo prodej. Je to ohromná zodpovědnost, kterou nechci mít na svědomí. Toto prosím respektujte.
Pokud tedy hledáte informace ohledně konkrétních investičních příležitostí, toto není článek pro vás. Příspěvek si dává za úkol seznámit čtenáře se základními poznatky a názory autora a často odkazuje na externí zdroje.
- Udělejte svůj domácí úkol
Každý investor by měl vědět, do čeho investuje. V dnešní době najdeme na internetu dost kvalitních zdrojů i v Českém jazyce. To znamená, čtěte, dělejte svůj vlastní průzkum a investujte až v momentě, kdy dané problematice rozumíte a věříte. Základní termíny pro Google: blockchain, bitcoin, peer-to-peer, proof-of-work, bitcoin mining, kryptografie, PKI(asymetrická kryptografie), decentralizace.
Na téma Bitcoinu a Bitcoin miningu jsem v roce 2015 zpracoval bakalářskou práci, která je ke stažení ZDE. Zejména praktickou část zaměřenou na mining lze v dnešní době považovat za zastaralou, nicméně zmíněné termíny jsou v práci vysvětleny.
- Kde nakoupit
Možností, kde Bitcoin a jiné kryptoměny nakoupit je nespočet. Zmíním a zhodnotím ty nejběžnější způsoby, se kterými mám já sám nějakou zkušenost. Pro doplnění zmíním, že Bitcoin lze rozdělit na 100‘000‘000 Satoshi. To znamená, že nemusíte koupit celý Bitcoin, ale třeba jen zlomek.
Automat
Česko je kryptoměnám zaslíbená země. Byla zde založena společnost General Bytes, která se mimo jiné zaměřuje na výrobu právě zmíněných Bitcoin automatů, nebo také Satoshi Labs o kterém bude řeč později.
Nákup v automatu je velice jednoduchý a intuitivní. Vložíte hotovost nebo kreditní kartu a za pár minut odcházíte s lístečkem (Paper Wallet – vysvětleno bodě 3), na kterém jsou Bitcoiny nahrány. Nevýhodou jsou vyšší poplatky a nízké limity
Nákup ve směnárně Simplecoin.cz
Zde se nejedná o žádnou reklamu. Za propagaci nic nemám. Simplecoin.cz je kompletně česká směnárna, které můžete důvěřovat. Nákup je velice jednoduchý a umožňuje platbu/prodej přímo v CZK, EUR a PLN. Směnárna obchoduje pouze Bitcoiny, takže pro jiné kryptoměny musíte jinam. Poplatky jsou také relativně vysoké v porovnání se zahraničními burzami.
Nákup na burze
Osobně nejvíce doporučuji nákup na burzách. Pro české investory bych doporučil burzy Bitstamp nebo Kraken. Obě mají velice dobrou reputaci, umožňují SEPA platby a podporují mnoho dalších kryproměn. Nicméně Kraken má v posledních měsících dost problémů s přetížením jejich platformy, proto bych se přiklonil spíše k Bitstampu. Nevýhodou pro někoho může být angličtina a nutnost ID verifikace, která umožní vyšší obchodovací limity.
Jakmile kryptoměnu nakoupíte, nepovažujte burzu za bezpečné místo pro dlouhodobé uložení. Nemáte totiž kontrolu nad privátními klíči. Pokud nevíte, co je to privátní klíč, vraťte se prosím k bodu 1.
- Jak bezpečně uložit Bitcoin a další kryptoměny
Často říkám, že pokud investice dosahuje vašeho dvoutýdenního příjmu, potom prostředky uložte na HW peněženku v ceně okolo 2000kč. Jedná se v podstatě o mini počítač, který se stará o generování a uchovávání privátních klíčů. Jako největší problém bezpečného ukládání vidím málo českých zdrojů a fakt, že i samotné HW peněženky nemají českou lokalizaci. Na toto téma se zřejmě v blízké době rozepíši detailněji.
Osobně vlastním Bitcoin Trezor kvůli českému původu (Satoshi Labs). Nicméně lze doporučit i francouzský Ledger Nano S, který má možná trochu složitější ovládání, ale zase je považován za bezpečnější. Obě řešení můžu s klidem doporučit a poslouží skvěle i pro bezpečné uložení dalších kryptoměn.
Pokud se rozhodnete pro nákup HW peněženky, naučte se s ní dobře zacházet. Pošlete do své peněženky malé množství cryptoměny, naformátujte peněženku, obnovte ji, pošlete malé množství zpět… až si budete 100 % jisti, že umíte peněženku používat, převeďte i zbytek prostředků.
Pokud investujete nižší částku, můžete také zvolit tzv. paper wallet, tj. napíšeme privátní a veřejný klíč na kus papíru, který dobře uložíme(ne na počítači a už vůbec ne na jakékoliv zařízení s připojením k internetu). Pro Ethereum a ERC20 tokeny mohu také doporučit myetherwallet.com
Zde je důležité si uvědomit, že blockchain a HW peněženky nám dávají svobodu. Svobodu být svým vlastním pánem a stát se nezávislým na bankovních institucích. S touto svobodou ale také přichází zodpovědnost. Nefunguje to jako v klasickém bankovním světě, kde nahlásíte ukradenou kreditní kartu, která bude následně zablokována a případné chybějící prostředky navráceny. Pokud zadáte špatnou cílovou adresu, kam chcete Bitcoin poslat, vaše prostředky jsou nevratně pryč. A takto by se dalo pokračovat. Proto si myslím, že tato svoboda není pro každého.
Kdy? Co? Vyplatí se to? Kolik na tom za rok „trhnu“?
Nevím a neví to nikdo. Je na každém z Vás, aby si trh prozkoumal a vybral si projekt, který se mu zamlouvá a věří v jeho budoucnost.
Kryptoměny jsou extrémně riskantní a volatilní. Investor by k nim měl přistupovat zodpovědně a investovat pouze takové prostředky, o které si může v nejhorším možném případě dovolit přijít.
Ať už to dopadne jakkoliv, o kryptoměnách se jednou budou učit studenti ekonomie na vysokých školách.
Na závěr přidám odkazy na videa od Andrease Antonopoulose (bohužel pouze v AJ) ZDE a ZDE. Pro zájemce z Prahy zmíním Paralelní Polis, který pravidelně pořádá Bitcoinová setkání.