K čemu mi je Bitcoin?

Vysvětlit někomu v České republice, že by měl začít používat Bitcoin, je takřka nemožné. Chleba jde přece v klidu koupit hotově, výplata mi chodí na účet, nákup na internetu zaplatím převodem nebo dobírkou, v zahraničí bez problému použiji kartu… na co proboha potřebuji Bitcoin? Tento luxus není výhradou jenom České republiky, toto budu těžko vysvětlovat v jakékoliv ekonomicky stabilní zemi.

Problém je v tom, že na světě žije 7 miliard lidí, a ne všichni toto štěstí mají. Není třeba chodit nikterak daleko. Ukrajinská hřivna ztratila téměř 80 % své hodnoty oproti dolaru během posledních 10 let. Pár let zpět byly zavřeny řecké banky a výběry hotovosti omezeny na 60 EUR denně(Faiola, 2015). A můžu pokračovat situací ve Venezuele, Brazílii, Rusku, Indii, Číně, Zimbabwe a dalších. Představte si, že celý život spoříte, abyste měli pohodové stáří. A ve stáří zjistíte, že vaše úspory ztratily polovinu své hodnoty. Tím že máte své úspory uložené na účtu v bance říkáte: Česká národní banka dělá svou práci dobře a já věřím, že si to kolo, které bych si za těch 10‘000 Kč mohl dnes koupit, budu moct koupit i za 10 let.

https://www.xe.com/currencycharts/?from=UAH&to=USD&view=10Y
Graf vývoje kurzu UAH/USD za posledních 10 let 
(zdroj: https://www.xe.com/currencycharts/?from=UAH&to=USD&view=10Y)

V roce 2013 zahájila Česká národní banka měnové intervence. Během 40 měsíců tak uměle vytvořila 1.5 bilionu korun a za to nakoupila přibližně 56 miliard EUR. To všechno za účelem podpory exportu a růstu HDP. Ano, export sice podpořen byl, HDP vzrostl, ale Česká koruna ztratila 25 % své hodnoty oproti zahraničním měnám. V ten moment se pro mě stalo studium na zahraniční škole o 25 % dražší. Po tom co ČNB přestala s intervencemi, koruna silně posílila a naše drahá ČNB drží ohromné zásoby EUR, které během intervencí nakoupila. Ty nemůže nyní prodat, protože by na obchodu ohromně prodělala(Bartušková, 2017).

Bitcoin je bublina, letadlo a kdo ví co ještě. Není to ničím kryté. Používají to jen zloději. Je to nebezpečné a riskantní. A v prvé řadě to nehraje do karet centrálním institucím.

Decentralizované veřejné účetní knihy (blockchain – chcete-li) jsou dle mého názoru největším vynálezem od počátku internetu. A to právě proto, že berou monetární moc vládám a národním institucím.

Určitě nechci nikomu dávat žádné finanční rady. Jenom možná poukázat na fakt, že ta stovka, kterou máte v kapse, je jen kousek papírku, u kterého vás banka přesvědčuje, že vám za to v obchodě dají 50 rohlíků. V lepším případě si za těch stejných sto korun o rok později koupíte těch rohlíků alespoň 49. V horším případě už jen třeba 20.

Já osobně nevěřím v dnešní bankovní systém založený na dluzích. Ale to neznamená, že na danou problematiku musíte mít stejný názor. Blockchain vám nabízí svobodu. A je na vás, jak s ní naložíte.

Máme to štěstí, že pro většinu čtenářů tohoto příspěvku je decentralizovaný monetární systém něco, co momentálně nepotřebují. Pro mnoho lidí na tomto světě však jediná možnost pro lepší budoucnost.

Zdroje:
Bartušková, H. (2017, April 18). Vše o intervencích ČNB: kurz, kdy, proč, intervence, přínosy | Finance.cz. Retrieved May 3, 2018, from https://www.finance.cz/489618-intervence-cnb/

Faiola, A. (2015, July 11). Greeks can withdraw just 60 euros a day. Here’s what that buys. Washington Post. Retrieved from https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/07/11/greeks-can-withdraw-just-60-euros-a-day-heres-what-that-buys/

Comments

comments